Dziś wiele uporczywych dolegliwości można zwalczyć za pomocą odpowiednich leków. Duszący suchy kaszel nie stanowi tutaj wyjątku. Utrudnia on codzienne funkcjonowanie i nasila się w nocy, powodując bezsenność. Najczęstszą i najbardziej znaną przyczyną występowania suchego kaszlu jest refluks żołądkowo– przełykowy (czyli cofanie się do przełyku treści żołądka) bądź też astma. Może też towarzyszyć zwykłemu przeziębieniu lub grypie.
Do objawów kaszlu suchego zalicza się krótkie kaszlnięcia, w wyniku których nie jest wykrztuszana wydzielina. W przypadku utrzymania się jego objawów przez dłuższy czas, należy zgłosić się po poradę do lekarza, który po diagnozie może polecić stosowanie leków przeciwkaszlowych. Działają one na dwa sposoby: ośrodkowo, kiedy hamują ośrodek kaszlu umiejscowiony w mózgu lub obwodowo, gdy łagodzą podrażnienia powstałe w drogach oddechowych. Najpopularniejszym polecanym lekiem na suchy kaszel jest syrop.
Syrop na suchy kaszel działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Zawierać może substancje o działaniu przeciwkaszlowym, na przykład kodeinę, noskapinę, hydrokodon, folkodynę. Najważniejszym z wymienionych składników jest kodeina – warto tu dodać, że jej duża dawka ma właściwości narkotyczne. W przypadku leków wydawanych bez recepty zamiennikiem kodeiny jest działający tak samo dekstrometorfan, który również działa narkotycznie, jednak przy znacznie większej niż kodeina dawce. Kiedy nie jest się pewnym przyczyny kaszlu, najlepiej nie ryzykować powikłaniami zdrowotnymi i skonsultować kwestię problematycznego kaszlu z lekarzem, który na pewno zaleci odpowiedni syrop na suchy kaszel. W ten sposób szybko pozbędziemy się problemu.